Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Taipalsaaren Karhunpään kylän vaiheita jääkaudesta nykyaikaan

16.7.2023 @ 14:00 - 15:30

10€

TIETOA KARHUNPÄÄN HISTORIASTA, ASUTUKSESTA JA LUONNOSTA PUTRONNIEMESSÄ 16.7. KLO 14

Filosofian tohtori Orvo Vitikainen kertoo Karhunpään asutuksen ja luonnon vaiheista sekä kasviston ja eläimistön viimeaikaisista muutoksista, esimerkiksi linnuston tilasta puolen vuosisadan aikana.

Maaveteen työntyvä Putronniemi Taipalsaarella yllättää. Karhunpään kylä on ollut aina pieni, ja vakituisia asukkaita on ollut vähän. Kylä on kokoaan suurempi ja sen historia kiehtova. Karhunpäästä ja Putronniemeltä on löydetty jälkiä kivikaudelta, yli 4 000 vuoden takaisia astioiden palasia. 1800-luvun lopulta alkaen Karhunpäässä oli vilkas, ylirajainen huvilayhteisö. Siellä toimi monen vuosikymmenen ajan myös kesäsiirtola.

 

Fil. tri. Orvo Vitikainen kertoo 16.7. klo 14   Karhunpään asutuksen ja luonnon vaiheista sekä kasviston ja eläimistön, kuten linnuston viimeaikaisista muutoksista. Tapahtuma pidetään Mooses Putron kotimuseolla. Sisäänpääsy museon pääsymaksulla 10 €. Kahvio. Osoite: Putronniementie 33, 54930 Levänen. Jos navigaattorisi ei löydä Putronniementietä, kirjoita osoitteeksi Karhunpääntie 11, 54930 Levänen.

Tiedot

Päivämäärä:
16.7.2023
Aika:
14:00 - 15:30
Hinta:
10€
Kotisivu:
www.inkeri.fi

Tapahtumapaikka

Mooses Putron kotimuseo
Karhunpääntie 101
Taipalsaari, Etelä-Karjala 54930 Suomi
+ Google Map