Käynnissä oleva

Cityperspektiivi. Age-Elisa Riekkisen taidenäyttely Taipalsaaren kirjastossa

Taipalsaaren kirjasto Kuhatie 3, Saimaanharju, Taipalsaari

Inkeriläistaustaisen taiteilijan Age-Elisa Riekkisen Cityperspektiivi -näyttely rakentuu sekä akvarellimaalauksista että akvarellitussimaalauksista. ”Cityperspektiivi” taidenäyttely rakentuu sekä akvarellimaalauksista että akvarellitussimaalauksista. Muutamaa lukuunottamatta teokset ovat valmistuneet lähivuosien aikana. ”Cityperspektiivi” esittää visuaalisen vastakkainasettelun kaupungin ja luonnon välille. Taitelija on aistinut suhteensa kaupunkiin aina monimutkaiseksi.… Continue Reading

Vapaa pääsy

Museopäivät Mooses Putron kotimuseolla

Mooses Putron kotimuseo avoinna keskiviikosta sunnuntaihin klo 12-17. Tietoa Inkeristä ja muistakin inkeriläisistä kuin talon entisestä isännästä säveltäjä Mooses Putrosta. Kahvio, museokauppa. Bonuksena upea luonto ja hiekkaranta.

10€

Museoviikot Mooses Putron kotimuseolla

Mooses Putron kotimuseo avoinna keskiviikosta sunnuntaihin. Tietoa Inkeristä ja muistakin inkeriläisistä kuin talon entisestä isännästä säveltäjä Mooses Putrosta. Kahvio, museokauppa. Bonuksena upea luonto ja hiekkaranta. Osoite: Putronniementie 33, 54930 Levänen. Navigaattoriin kannattaa kirjoittaa Karhunpääntie 101, Levänen.

10€

Karhunpään ja ympäristön arkeologisesta historiasta

Mooses Putron kotimuseo Karhunpääntie 101, Taipalsaari

Arkeologi Esa Hertell Etelä-Karjalan museosta on paikalla esittelemässä, mistä löytää tietoa esim. Karhunpään, Taipalsaaren tai kävijän oman kotiseudun muinaisjäännöksistä ja muista arkeologisista kohteista. Voit tutustua museoon ja pysähtyä arkeologin luokse juttelemaan klo 12.00–17.00. Tapahtumaan pääsee museon pääsymaksulla 10 €.

Vapaa pääsy